آزمون مدارس تیزهوشان چالش کنکور را به دبستان ها برده است


به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمد حسنی درباره ارزشیابی توصیفی اظهار کرد: از سال 82 که شورای عالی آموزش‌وپرورش درخواست اجرای ارزشیابی توصیفی را داشت تا به امروز که 14 سال از عمر آن می‌گذرد موفقیت‌های بسیاری پیدا کردیم، ارزشیابی توصیفی این چرخش را ایجاد کرده است به جای آنکه ارزشیابی در آخر کار صورت بگیرد در طول مسیر مدنظر قرار بگیرد چون یادگیری دانش‌آموز در طول زمان رخ می‌دهد و ارزشیابی باید همراه با او حرکت کند.

وی افزود: جنس ارزشیابی توصیفی مراقبت است و به دنبال کنترل،‌ بازرسی و مچ‌گیری نیست. دوره ابتدایی دوره حساس رشد دانش‌آموزان است، آنها نیاز به مراقبت و حمایت دارند و به جای اینکه به رقابت وادار شوند باید حس کنند در فضایی پر از آرامش،‌بدون دغدغه و استرس در حال درس خواندن و یادگیری هستند.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش گفت:‌ بسیاری از مردم این چرخش  در ذهنشان ایجاد نشده است و فکر می‌کنند ارزشیابی فقط باید به دانش‌آموزان نمره دهد.

وی ادامه داد:‌ چالش ارزشیابی این است که نظام آموزشی باید به نحو سازه‌وار در حمایت از این تحول اساسی حرکت کند اما هم‌اکنون اینگونه نیست به عنوان مثال در بحث نیروی انسانی در دو یا سه مرحله نیروهایی وارد حوزه ابتدایی شدند که صلاحیت کار با کودکان را ندارند وبه گونه‌‌ای که با تغییر ساختار نیروهای مازاد دوره متوسطه وارد ابتدایی شدند در حالیکه هیچ انگیزه‌ای برای کار در این حوزه ندارند.

حسنی عنوان کرد:‌ در سیستم آموزشی عناصر زیادی داریم که باید از این روش حمایت کنند اما هم‌اکنون چالش آزمون‌های مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی را که برای خروج از دوره ابتدایی گرفته می‌شود را شاهد هستیم و معلمان گلایه دارند که این آزمون‌ها دوره ابتدایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و همان تاثیری را که کنکور در دوره متوسطه دارد هم‌اکنون در دوره ابتدایی در حال شکل گرفتن است.

وی افزود:‌ دانش‌آموزان پایه پنجم و ششم ابتدایی گرفتار دغدغه تست‌زنی برای ورود به مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی شده‌اند و باید تیزهوشان را از دوره متوسطه اول خارج کنیم تا فشار بر دوره ابتدایی وجود نداشته باشد.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه مطالعات آموزش‌وپرورش درباره راهکار عملیاتی برای حل مشکلات ارزشیابی توصیفی گفت: یک اراده قوی پشت این ماجرا وجود ندارد، شورای عالی آموزش‌وپرورش مسئول این ماجراست و باید بررسی کند که آیا آئین‌نامه‌های مربوط به خوبی اجرا می‌شود؟ اگر قرار است ارزشیابی توصیفی را به عنوان یک تحول جدی که در سند تحول بنیادین مورد تایید قرار گرفته است اجرا کنیم تمام نهادهای آموزش وپرورش باید الزامات اجرای آن را فراهم کنند، یکی از این نهادها دانشگاه فرهنگیان است که متاسفانه بعد از 9 سال از اجرای رسمی ارزشیابی توصیفی، سه سال است که درس ارزشیابی توصیفی را برای دانشجو معلمان طراحی کرده است از سوی دیگر خانواده‌ها از مدرسه درخواست نمره می‌کنند.

حسنی بیان کرد:‌ در سال 87 شورای عالی آموزش‌وپرورش بعد از 6 سال اجرای آزمایشی مصوب کرد این روش گسترش پیدا کند و الگوی انتخاب شده به صورت سنتی بود و کاملا مشخص بود قدرت اینکه معلمان را برای این پروژه عظیم آماده کنیم، وجود نداشت در آن زمان بنده اظهارنگرانی کردم که ناشی‌گری در این ماجرا باعث شکست می‌شود چرا که در طرح اولیه الگوی اشاعه ارزشیابی مبتنی بر این است که در مناطق مختلف هسته‌هایی از معلمان را تشکیل داده و آهسته آن را فرهنگ سازی کنیم.