حذف آزمون ها، مدارس غیردولتی را شامل می شود


به گزارش خبرگزاری تسنیم، رضوان حکیم زاده در نشست خبری اظهار‌ کرد:‌ برگزاری آزمون تستی برای دروس ریاضی و علوم به منظور شناسایی تیزهوشان استاندارد نیست و حتی اگر دانش‌آموزان بدین روش پذیرفته شوند بسیاری از آنها تیزهوش نیستند بلکه سختکوش هستند همچنین به دلیل سودجویی مؤسسات خصوصی خانواده‌ها نیز درگیر آزمون و تست شده‌اند و به طور مشخص دستورالعملی را ارائه خواهیم کرد تا خانواده‌ها بدانند هدف تقویت مدارس غیردولتی نیست و ضوابطی را نیز برای آنها تعیین خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه کل ظرفیت پذیرش مدارس سمپاد و نمونه دولتی 14 هزار نفر است و این اتهام که بگویند به دنبال تقویت مدارس غیردولتی هستند, پذیرفتنی نیست, گفت: با توجه به تمهیدات آموزش‌وپرورش خانواده‌ها متوجه می‌شوند هدف حذف استرس و حفظ روحیه با نشاط دانش‌آموزان است و سعی کردیم در این مصوبه صدای 7.5 میلیون دانش‌آموزی باشیم که حق تربیت دارند و ما نگرانی خانواده‌هایی که فرزندان آنها به دلیل عدم قبولی در آزمون مدارس سمپادسرخورده می‌شدند شنیدیم بنابراین طرح شهاب با جدیت پیگیری می‌شود تا استعداد مختلف دانش‌آموزان شناخته شود.

حکیم‌زاده بیان کرد: هر کشوری استعداد برتر را سرمایه می‌داند اما باید از سن خاصی مورد توجه قرار بگیرند و در حال طی کردن مسیری هستیم که دانش آموزان سرآمد در سن مناسب خود مورد توجه و حمایت قرار بگیرند همچنین مدارس دوره دوم سمپاد باکیفیت‌تر اداره خواهند شد.

وی خاطرنشان کرد: سود‌های چندمیلیاردی از رهگذز تشویق دانش‌آموزان برای شرکت در آزمون مدارس سمپاد نصیب موسسات خصوصی می‌شد و این آزمون‌ها باعث شده بود بچه‌ها در یک فضای پراسترس قرار گرفته و در صورت عدم قبولی تحقیر شوند. در سال‌های گذشته گفت وگوهایی را با دانش آموزانی که قبول نشدند داشتیم آنها سراسر تحقیر و اضطراب بودند که چرا در آزمون پذیرفته نشدند این در حالی است که آزمون انتخاب دانش‌آموزان برای ورود به مدارس سمپاد و تشخیص تیزهوشی از اساس اشتباه است همچنین این مصوبه بر حذف آزمون برای تمام مدارس از جمله غیردولتی‌ها تاکید دارد.

وی عنوان کرد: امروز جلسه‌ای خواهیم داشت و دستورالعمل و ضوابطی از سوی مدارس غیردولتی مشخص می‌شود و آنها در جهت جلوگیری از سودجویی حرکت می‌کنند. در مدارس خاص، ماندگار و برند غیردولتی صندلی خالی وجود نداشت که آموزش و پرورش بخواهد با این تصمیم جدید آنها را تقویت کند.

حکیم زاده گفت:‌طرح شهاب در حال اجراست و امسال به پایه هفتم وارد می‌شود همچنین رویکرد مستدلی وجود ندارد که بتوان مدعی شد طرح شهاب موفق نیست این طرح به پختگی خوبی رسیده است و قضاوت درباره طرح شهاب نیازمند پختگی بیشتر است.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش درباره علت تعجیل در اعلام این مصوبه گفت: این موضوع مسبوق به سابقه است و بررسی آن در ماه‌های گذشته ادامه داشت. سودجویی این موسسات را نمی‌توان نادیده گرفت برخی از آنها تبلیغ می‌کردند که برای دوره پیش‌دبستانی هم تست طراحی کرده‌اند.