آغاز فرآیند ثبت نام دانش آموزانآغاز فرآیند ثبت‌نام دانش‌آموزان/ اجرای ثبت‌نام به ۲ شکل حقیقی و مجازی

رئیس ستاد ثبت‌نام وزارت آموزش و پرورش گفت: ثبت‌نام دانش‌آموزان برای سال تحصیلی آینده به دو شکل حقیقی و مجازی (در شبکه شاد) انجام می‌شود.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، رضوان حکیم‌زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش و رئیس ستاد ثبت‌نام وزارت آموزش و پرورش در نشست خبری که در ساختمان زنده‌یاد علاقه‌مندان این وزارتخانه برگزار شد، اظهار کرد: دستورالعمل ثبت‌نام دانش‌آموزان ۲۲ اردیبهشت ابلاغ شد و با توجه به شرایط کرونا تنظیم شده است.

وی با بیان اینکه فرایند ثبت‌نام دانش‌آموزان از ابتدای خرداد آغاز شده است، گفت: ستادهای ثبت‌نام در مناطق و استان‌ها تشکیل شده و پیش‌بینی شده است که ثبت‌نام دانش‌آموزان تا پایان مرداد به پایان برسد.

حکیم زاده با بیان اینکه پیش‌بینی ما این است که تعداد یک میلیون و ۵۷۴ هزار و ۲۰۸ دانش‌آموز در پایه اول دبستان تحصیل کنند که نسبت به سال گذشته ۴.۲ درصد رشد داشته است، افزود: امسال در ورودی پایه اول یعنی ۶ سال تمام پیش‌بینی کردیم که شاهد حضور یک میلیون و ۴۷۸ هزار و ۴۱۶ دانش‌آموز باشیم.

وی با بیان اینکه ثبت‌نام در شرایط کرونا به شکل حقیقی و مجازی انجام می‌شود، گفت: با توجه به احتمال تداوم کرونا، ثبت‌نام دانش‌آموزان هم به صورت حقیقی و حضوری انجام می‌شود و همزمان با ثبت‌نام در مدرسه، ثبت‌نام و تشکیل کلاس  سامانه «شاد» انجام می‌شود.

رئیس ستاد ثبت نام وزارت آموزش و پرورش با بیان ثبت‌نام کلاس اولی‌ها در دو مرحله انجام می‌شود، گفت: ثبت نام اولیه نوآموزان برای سنجش سلامت با نوبت دهی از اول تیرماه آغاز می‌شود و با ارائه گواهی سنجش سلامت نوآموز به مدرسه، ثبت‌نام کلاس اولی‌ها نهایی می‌شود.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس  در خصوص ثبت‌نام سایر دانش‌آموزان اظهار کرد: ثبت‌نام دانش‌آموزان دبیرستانی از نیمه تیر آغاز می‌شود و تا پایان مرداد ادامه یابد و بر ضرورت هماهنگی با ستادهای ثبت‌نام با ستادهای استانی مدیریت کرونا تاکید شده است.

حکیم زاده افزود: هرگونه ارتباط مالی مدارس برای برگزاری آزمون ورودی و کتب کمک آموزشی ممنوع است و هرگونه مصاحبه برای ورود به پایه‌ اول و هفتم ممنوع است و هیچ مدرسه ای حق برگزاری مصاحبه ندارد زیرا نوعی ارزیابی است و نباید هیچ خاطره تلخی از ورود به مدرسه در ذهن کودکان ثبت شود؛ همچنین  به جز هزینه فوق برنامه، هیچ گونه شهریه ای نباید در مدارس هیئت امنایی از خانواده ها دریافت شود.

وی با بیان اینکه معاونت های آموزش ابتدایی، مرکز ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات می توانند پاسخگوی شکایات احتمالی والدین باشند، درباره محدوده ثبت نام اظهار کرد: دانش آموزان باید محدوده جغرافیایی ثبت نام را رعایت کنند. اما اگر مواردی هست و خانواده به علت پر شدن ظرفیت امکان ثبت نام ندارند می‌توانند به ستادهای ثبت‌نام مراجعه کنند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش درباره طرح خشونت زدایی از مدارس ابتدایی اظهار کرد: این طرح نهایی شد و با وزیر مجددا مطرح کردیم و قرار شد هر معاونت بسته تحولی متناسب با سند تحول تهیه کند و ما طرح خشونت زدایی را در طرح خوانا مطرح کردیم و معتقدیم نیاز به یک محیط امن در خانواده هست تا شرایط فراهم شود که با آموزش دانش‌آموزان و والدین به بالندگی بیشتر دانش‌آموزان منجر شود.

منبع: فارس