ریاضی کم طرفدارترین و انسانی پرطرفدارترین رشته بین دانش آموزان


ریاضی کم‌طرفدارترین و انسانی پرطرفدارترین رشته بین دانش‌آموزان

مدیرکل دفتر آموزش‌ فنی و حرفه‌ای آموزش و پرورش با اشاره به اینکه ۹ درصد دانش‌آموزان در رشته ریاضی و ۲۴ درصد در رشته تجربی هستند، گفت: دروس کارگاهی هنرستان امتحانات حضوری دارد.

 

 

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مصطفی آذرکیش، مدیرکل دفتر آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش وزارت آموزش و پرورش در برنامه تلویزیونی پرسشگر با موضوع آمادگی مدارس برای برگزاری امتحانات حضوری و جزئیات هدایت تحصیلی دانش‌آموزان با بیان اینکه در شرایط کنونی به سمت آموزش‌های مجازی حرکت کردیم اما قطعا هیچ روشی نمی‌تواند جایگزین تدریس و آموزش حضوری بشود، گفت: نگاه وزارتخانه ارتقای مستمر کیفیت آموزش است و به همین جهت روش‌های مختلف چون مدرسه تلویزیونی، آ موزش مجازی و ... را برای تضمین کیفیت آموزش انتخاب و دنبال کرده است.

9 درصد دانش‌آموزان در رشته ریاضی و 24 درصد در رشته تجربی

وی ادامه داد: آمار توزیعی دانش‌آموزان در رشته ریاضی 9درصد، تجربی 24 درصد، علوم انسانی 30 درصد و فنی و حرفه‌ای و کاردانش حدود 35 درصد است. اما اینکه 63 درصد فارغ التحصیلان مدارس متقاضی شرکت در کنکور تجربی می‌شوند دلایل متعدد دیگری دارد که باید آن را جست و جوکرد. طبق برنامه ششم توسعه باید آمار دانش‌آموزان فنی و حرفه‌ای به 50 درصد برسد.

چرا آموزش و پرورش به امتحانات حضوری دو پایه اصرار دارد؟

مدیرکل دفتر آموزش‌های فنی و حرفه‌‌ای و کاردانش وزارت آموزش و پرورش درباره علت اصرار به برگزاری آزمون حضوری در این شرایط اظهار کرد: در راهکار 2-19 سندتحول، گذر از دوره‌‌های تحصیلی و ارزشیابی نتیجه محور و گذر از پایه‌های تحصیلی، فرا یندمحور و نتیجه محور است. اهمیت نمرات در سرنوشت دانش‌آموزان برای ورود به دوره متوسطه دوم و آموزش عالی بالا است و در پی تصویب ستاد کرونا به جهت تاثیر سوابق تحصیلی در هدایت تحصیلی و آزمون‌های مدارس نمونه دولتی امتحانات پایه نهم همچنین تاثیر سوابق تحصیلی در پذیرش دانشگاه‌ها امتحانات پایه دوازدهم به صورت حضوری برگزار می‌شود.

آذرکیش در پاسخ به این پرسش که برای تامین بهداشت و سلامت مدارس چه اقداماتی انجام شده است؟ گفت: با وجود همکاری‌‌های بین بخشی صورت گرفته، اعتباری حدود صد میلیارد تومان برای این امر تخصیص یافته است، شورای آموزش و پرورش با ریاست استانداران باید به این موضوع توجه کند یعنی فرماندار، استاندار و شورای شهر موظف به ایمن‌سازی مدارس شده‌اند و این اتفاق به همکاری سایر دستگاه‌ها نیاز دارد. در هنرستان‌ها به کمک دانش‌آموزان بیش از دومیلیون و 300 هزار ماسک و 63 هزار گان تولید کردیم.

امتحانات دروس کارگاهی هنرستانی‌ها حضوری است

وی با بیان اینکه ارزشیابی دروس عمومی و  شایستگی‌های غیرفنی هنرستانی‌ها به شیوه غیرحضوری است، مطرح کرد: شایستگی فنی درشاخه فنی و استانداردهای مهارت در شاخه کاردانش که ماهیت کارگاهی دارند طی بازه‌های زمانی مشخص تا 15 مرداد همزمان آموزش عملی داده شده و ارزشیابی آن نیز انجام می‌شود. آموزش و ارزشیابی باید تا 15 مرداد به اتمام برسد. اگر برخی هنرآ موزان توانستند بخشی از این مهارت را خودشان فرابگیرند می‌توانند بخش حضوری را در بازه زمانی کمتری طی کنند.با تصویب شورای مدرسه و بعد از حصول اطمینان از آموزش عملی می‌توانند ارزشیابی پایانی را انجام دهند.

منبع: تسنیم