سناریوی آموزش همراه با کرونا از مهر ۹۹


سناریوی آموزش همراه با کرونا از مهر ۹۹/ پیش‌بینی رشد ۴.۲ درصدی کلاس‌ اولی‌ها

معاون وزارت آموزش و پرورش با اشاره به تدوین دستورالعمل آموزش همراه با کرونا برای سال تحصیلی جدید، گفت: ثبت‌نام کلاس اولی‌ها آغاز شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، رضوان حکیم‌زاده در نشست خبری با رسانه‌ها، اظهار کرد: امسال تمام روندهای معمول به موقع انجام می‌شود و کرونا نباید باعث تاخیر در برنامه‌های آموزش و پرورش شود، جلسات مربوط به ستاد ثبت‌نام برگزار و دستورالعمل ثبت‌نام ارسال شد.

وی افزود: امسال معاونت آموزش ابتدایی مسئول ستاد ثبت‌نام است و دستورالعمل امسال با توجه به شرایط بحران کرونا تدوین شده است و در دستورالعمل ثبت‌نام اعتقاد داریم ثبت نام صرفا یک فرایند اداری نیست بلکه یک رویداد تربیتی، خصوصا برای دانش‌آموزانی است که برای اولین بار وارد فضای مدرسه می‌شوند‌.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: اول خرداد شروع فرایند ثبت‌نام است و امسال پیش بینی شده با توجه به اینکه ممکن است تداوم شرایط فعلی را در مهر داشته باشیم. با استفاده از بستر فناوری هنگامی که ثبت‌نام تکمیل شد همزمان کلاس‌ها در فضای شاد تشکیل شود و اگر مشکلی نداشتیم و بحران رفع شد با استفاده از روش‌های ترکیبی از بستر فناوری برای غنی‌سازی آموزش استفاده می کنیم اما اگر روند ادامه داشته باشد کلاس‌های دانش‌آموزان در سامانه شاد هم ثبت شود تا از اول مهر آمادگی لازم را داشته باشیم.

ثبت‌نام دوره متوسطه از نیمه تیر آغاز می‌شود

حکیم‌زاده ادامه داد: ثبت‌نام کلاس اولی‌ها امسال در دو مرحله انجام می‌شود و ابتدا ثبت‌نام اولیه را در مدارس داریم و فرایند سنجش از اول تیرماه شروع می‌شود، زمانی که فرایند سنجش تکمیل شد ثبت‌نام نهایی دانش‌آموزان در مدرسه انجام می‌شود. براساس ماده 18 آیین‌نامه دوره متوسطه ثبت‌نام آنها از نیمه تیر تا پایان مرداد است.

وی اضافه کرد: بر نکات تربیتی و حفظ احترام خانواده‌ها، انتخاب افراد دارای حسن خلق و صبور در ستادهای ثبت‌نام و مدارس تاکید کردیم و از سامانه شاد برای معرفی مدارس و موقعیت جغرافیایی آنها استفاده شود تا مردم مراجعات کمتری را به ادارات آموزش و پرورش داشته باشند، از ظرفیت مرکز فناوری اطلاعات برای هدایت تحصیلی دانش‌آموزان، تعداد کلاس‌ها و تراکم دانش‌آموزان استفاده شود و به خانواده‌ها درباره لباس فرم و سرویس ایاب و ذهاب از طریق فضای مجازی ارائه شود.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: به مدارس عشایری فرصت بیشتر برای ثبت‌نام دادیم؛ همچنین  مدارس غیردولتی تا پایان شهریور 99 با هدف سیاست‌های حمایتی و تکمیل صندلی‌های خالی فرصت ثبت‌نام دارند. ارتباط مالی مدارس با موسسات درباره آزمون‌ها و فروش کتاب‌های کمک آموزشی و آزمون ورودی و مصاحبه در پایه هفتم ممنوع است،هیچ مدرسه دولتی و غیردولتی حق ندارد برای پذیرش دانش آموزان مصاحبه برگزار کند.

حکیم زاده اظهار داشت: مدارس هیئت امنایی به جز شهریه فعالیت‌های آموزشی و فوق برنامه که توسط هیئت امنا تصویب شده است اجازه دریافت شهریه ندارند.

رشد 4.7 درصدی کلاس اولی‌ها

وی اضافه کرد: پیش‌بینی ما این است برای سال تحصیلی جدید یک میلیون 574 هزار و 208 کلاس اولی ثبت‌نام کنند که در مقایسه با سال تحصیلی قبل رشد 4.2 درصدی دارد.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش درباره شکایات خانواده‌ها از تخلفات، گفت: مسیرهای متعددی برای ثبت شکایات خانواده‌ها وجود دارد و معاونت آموزش ابتدایی این مسئولیت را بر عهده دارد و می‌تواند پاسخگو باشد و مرکز ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات نیز ستاد ثبت‌نام است و خانواده‌ها می‌توانند شکایت خود را ثبت کنند و تا پایان مرحله دریافت جواب آن را پیگیری کنند.

حکیم زاده افزود: امسال با در نظر گرفتن شرایط خاص و اولویت ثبت‌نامی دانش‌آموزان به گونه‌ای اقدام شود که تا پایان مرداد ماه ثبت‌نام را نهایی کرده باشیم و الان در تمام استان‌ها ستادهای ثبت‌نام تشکیل شده است.

برنامه تابستانی برای آموزش کلاس اولی‌ها و پیش دبستانی‌ها

وی درباره اقدامات برای میزان یادگیری کلاس اولی‌ها در آموزش‌های مجازی، گفت: معلمان با نظارت مدیر مدرسه باید اطمینان حاصل کنند کودک کلاس اولی مهارت لازم را فرا گرفته و حروف الفبا را آموخته است به خانواده‌ها توصیه کردیم با مدارس همکاری کنند و تا جایی که امکان دارد در گروه‌های دو و سه نفره ارزیابی‌ها حضوری باشد همچنین در تابستان برنامه خاصی برای کلاس اولی‌ها و پیش‌دبستانی‌ها از طریق شبکه آموزش داریم.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در واکنش به کشته شدن رومینا دانش‌آموز 13 ساله، تصریح کرد: طرح خشونت‌زدایی نهایی شد و بعد از تغییرات در وزارتخانه، دوباره با وزیر مطرح کردیم و تایید شد و از معاونت‌های مختلف خواسته شد بسته خاص تحولی را تدوین کنند و راهکارها را به شکل ملموس ارائه دهند، در طرح خوانا خشونت‌زدایی از مدارس ابتدایی را اجرا می‌کنیم چرا که ایجاد یک محیط امن روانی و عاطفی برای دانش‌آموزان دبستانی نیاز است و اگر از پیش دبستانی احترام به خود و تعامل مبتنی بر حفظ کرامت دانش‌آموزان را نهادینه کنیم شاهد چنین اتفاقاتی نخواهیم بود و آموزش و پرورش با ارائه آموزش‌های لازم می‌تواند نقش پیشگیرانه داشته باشد.

حکیم زاده ادامه داد: مرکز ارزیابی عملکرد سامانه ثبت‌نام مجازی را پیگیری کرده بودند اما درگیر اتفاقی شدیم که قابل پیش بینی نبود و وقت ما صرف این کار شد، سامانه جامع ثبت‌نام به همین دلیل رونمایی نشد.

وی همچنین گفت: در دستورالعمل بازگشایی مدارس تاکید کردیم تمام محتوا باید آموزش داده شود و امکان حذف بخشی از محتوا وجود ندارد و فرصت یک ماهه مدارس هم ویژه دانش‌آموزانی بود که به فضای مجازی دسترسی نداشتند یا ضعف در یادگیری داشتند و مدارس تا 27 خرداد موظف به ارائه خدمات برای تکمیل یادگیری هستند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: معلم باید تمام دانش‌آموزان کلاس را ارزیابی و به شورای مدرسه گزارش دهد آیا به زمان بیشتری نیاز دارند یا خیر و برنامه اختصاصی را برای آنها طراحی کنند.هر زمان که معلم مدرسه احساس کند فرایند یادگیری کامل شده است و دانش‌آموز به نتایج مورد انتظار رسیده است می‌تواند نتایج ارزیابی را به شیوه کیفی و توصیفی در کارنامه دانش‌آموز ثبت کند. در سطح مدرسه هر زمان دانش‌آموز نتایج ارزشیابی را دریافت کرد می‌تواند برای ثبت‌نام اقدام کند.

حکیم زاده افزود: براساس روندی که هر سال داشتیم دانش‌آموزان متوسطه از نیمه تیر تا پایان مرداد ثبت‌نام‌ها را انجام می‌دهند و مشکلی وجود نخواهد داشت.

وی در خصوص بازگشت شهریه فعالیت‌های فوق برنامه، اظهار کرد: مدارس هیئت امنایی اگر خدماتی ارائه نشده است باید هزینه را به خانواده‌ها برگردانند. با توجه به رعایت حقوق خانواد‌ه‌ها و دانش‌آموزان اگر مدارس به توافق برسند می‌توانند شهریه‌ها را برای سال تحصیلی آینده منظور کرد اما اگر خانواده تمایل نداشته باشد مدارس غیردولتی و دولتی باید شهریه را بازگردانند.

ثبت‌نام پیش دبستانی‌ها همزمان با کلاس اولی‌ها

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: ثبت‌نام پیش‌دبستانی‌ها همزمان با کلاس اولی‌ها است اما بازه زمانی ثبت‌نام آنها بیشتر است تا بتوانیم نوآموزان بیشتری را جذب کنیم و تا پایان اردیبهشت 99، 70 هزار کلاس پیش دبستانی در کشور فعال بوده است.

حکیم زاده اضافه کرد: امسال آموزش و پرورش فقط از بستر شاد کار را انجام نداد در سطح ملی تلویزیون آموزشی و ارائه دروس به صورت زنده، شاد هم 1313 میلیون کاربر دارد و تداوم آموزش در مناطقی که فاقد اینترنت بودند و راهکارهای مختلفی مثل ارسال درسنامه‌ها راه‌اندازی مراکز رادیویی پاسخگویی به اشکالات و اصلا به این شکل نیست که آموزش و پرورش به آنها توجهی نداشته باشد در دستورالعمل شاد اشاره شده است مدیران مدارس موظفند بچه‌های که امکان دسترسی به شاد را ندارند شناسایی کنند و روش‌های جایگزین آموزش آنها را طراحی کنند.

وی همچنین گفت:وزارت آموزش و پرورش ماموریت ارائه آموزش را دارد و در این زمینه موفق بودیم البته نمی‌گویم هیچ اشکالی وجود ندارد اما تهیه زیر ساخت‌های فناوری فقط وظیفه آموزش و پرورش نیست و باید دستگاه‌های مسئول بیایند و وزارت ارتباطات در این زمینه مسئول است و اگر همراهی کنند از آغاز مهر می‌توانیم مناطقی را که تحت پوشش نداشتیم، پوشش دهیم.

آموزش همراه با کرونا از اول مهر چگونه خواهد بود؟

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: آموزش و پرورش سناریوی آموزش همراه با بحران کرونا را برای اول مهر تدوین کرده است و اگر کرونا نباشد هم از ظرفیت فضای مجازی استفاده می‌کنیم و در شرایط کرونا با رویکرد تلفیقی یعنی شبکه آموزش و بستر شاد و سایر برنامه‌ها به گونه‌ای پیش بر‌ویم که دانش‌آموز از آموزش جای نماند.

حکیم زاده عنوان کرد: رویکرد ترکیبی به این معناست با استفاده از بستر فضای مجازی و یادگیری معکوس دانش‌آموزان را به صورت شیفتی و با تعداد کمتر در مدارس داشته باشیم مثلا کلاسی 30 دانش‌آموز دارد می توانیم آنها را به سه گروه تقسیم کنیم یعنی آموزش از طریق فضای مجازی اما رفع اشکال به شکل حضوری و در گرو‌های 10 نفری باشد همچنین باید نقش‌های جدیدی برای معلمان، دانش‌آموزان و خانواده‌ها ایجاد کنیم.

وی افزود: برنامه مشخص خود را با شرایط کرونا و قبل از شرایط کرونا تدوین می‌کنیم و اگر مدارسی اعلام کنند فعالیت یک روز در میان است قطعا تخلف بوده، آموزش و پرورش اقدامات سایر کشورها را رصد می‌کند و نظام های آموزشی پیشرو بازگشایی خود را از ابتدایی و پیش دبستانی آغاز کرده‌اند و اگر تصمیمی گرفته شود اولویت ما ابتدا سلامت است و بعدا تداوم آموزش خواهد بود.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: محاسبه نیروی انسانی مورد نیاز آموزش و پرورش براساس مصوبه شورای عالی احتساب و به سازمان اداری و استخدامی اعلام شد و براین اساس جمعیت استاندارد در کلاس درس حداکثر 26 نفر است همچنین برگزاری کلاس درس به تعداد 40 نفر ممنوع اعلام شود.

حکیم زاده ادامه داد: آموزش و پرورش نه برای کاهش هزینه‌ها بلکه غنی کردن فضای یادگیری باید از آموزش مجازی استفاده کند و کرونا فرصت بی‌بدیل برای ما ایجاد کرد و قطعا بستر فناوری از جهت انعطاف یک فرصت است اما نه جایگزین مدرسه و در دوران پساکرونا با رویکرد ترکیبی از فضای مجازی برای یادگیری بیشتر و مشارکت خانواده‌ها استفاده می‌کنیم نه قطعا کاهش هزینه‌ها.

منبع: تسنیم