احتمال بازگشایی مدارس از شهریور ماه


حاجی میرزایی خبر داد :

احتمال بازگشایی مدارس از شهریورماه

تهران- ایرنا- وزیر آموزش و پرورش گفت: در صورتی که زودتر به شرایط ایمن از بیماری کرونا برسیم، ممکن است سال تحصیلی به جای مهرماه در شهریورماه آغاز شود.

محسن حاجی میرزایی امروز چهارشنبه در گفت وگویی درباره نحوه حضور دانش آموزان در کلاسهای درس گفت: گزینه نخست این است در صورت پایان کرونا، مشکلی برای حضور بچه‌ها در مدرسه نباشد و کلاس‌ها حضوری برگزار شود.

وی گزینه دوم را اجبار به تعطیلی مدارس در مقاطعی از سال عنوان کرد و گفت: برای حالت دوم مدل ترکیبی را درنظر گرفتیم. یعنی در مواقعی که مشکلی وجود ندارد دانش آموزان در مدرسه حاضر خواهند شد و در شرایطی که امکان حضور بچه‌ها در مدرسه‌ها نیست، از آموزش تلویزیونی، مجازی یا بسته‌های آموزشی استفاده می‌شود و ممکن است برخی دروس به صورت حضوری و برخی به صورت مجازی ارائه شود.

وزیر آموزش و پرورش در توضیح راهکار سوم برای سال تحصیلی ۱۴۰۰-۹۹ اظهار داشت: در گزینه سوم کلاس‌ها به صورت یک روز در میان تشکیل می‌شود تا امکان فاصله گذاری دانش آموزان در کلاس‌ها وجود داشته باشد و کمترین آسیب به دانش آموزان برسد. البته در صورتی که زودتر به شرایط ایمن از بیماری کرونا برسیم، ممکن است سال تحصیلی به جای مهرماه در شهریورماه آغاز شود.

حاجی میرزایی با تاکید بر اینکه به دلیل اهمیت پایه دوازدهم، امتحانات این پایه به صورت حضوری برگزار می‌شود، افزود: برای حفظ سلامتی دانش آموزان تعداد حوزه‌های امتحانی را ۵۰ درصد افزایش دادیم تا دانش آموزان بتوانند در فاصله‌های مناسب از هم در امتحانات شرکت کنند.

وی ادامه داد: به مدیران مدارس تاکید شده نسبت به ضدعفونی کردن مدرسه قبل و بعد از حضوردانش آموزان توجه کنند و دانش آموزان باید از ماسک استفاده کنند.

وزیر آموزش و پرورش درباره برگزاری امتحانات حضوری دانش آموزان در استان‌های پرخطر گفت: برگزاری آزمون حضوری برای پایه دوازدهم یک تصمیم سراسری بود، ولی اگر شرایط در برخی استان‌ها حادتر شود، تصمیم دیگری خواهیم گرفت.

 
حاجی میرزایی همچنین گفت: شیوه نامه ثبت نام دانش آموزان به مدارس ابلاغ شده است همچنین شهریه مصوب مدارس غیردولتی را مصوب و به مدارس ارسال شد.

وی  با بیان اینکه شهریه هر مدرسه بسته به خدمات آموزشی که ارائه می‌کند متفاوت است، یادآور شد: پرداخت شهریه در مدارس غیردولتی تنها براساس خدمات ارائه شده است و هر خدمتی که ارائه نشود شهریه آن باید به اولیا بازگردانده شود. همچنین شهریه خدماتی که در سال تحصیلی کنونی گرفته شده، ولی ارائه نشده است باید به اولیا بازگردد.

وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد که هفت مدرسه سرشناس غیردولتی به دلیل تخلف بازنگرداندن شهریه اضافی به خانواده‌ها تعطیل و مدیران آن عزل شدند

حاجی میرزایی درباره تعیین و تکلیف معلمان حق التدریس و نهضتی هم گفت: معلمان حق التدریس پس از یک دوره آموزشی یکساله و آموزشیاران نهضت سوادآموزی پس از قبولی در آزمون استخدامی که به زودی برگزار خواهد شد، جذب آموزش و پرورش می شوند.

به گزارش ایرنا، پس از شیوع ویروس کرونا در ایران وجهان، مدارس کشور از اواخر بهمن ماه ۹۸ تعطیل شدند و آموزش غیرحضوری از طریق شبکه‌های مجازی، شبکه شاد و شبکه آموزش در رسانه ملی در دستور کار معلمان و وزارت آموزش و پرورش قرار گرفت.

منبع: ایرنا