آغاز برنامه راهبری و نظارت بر مصوبه تغییرات کنکور/دو وظیفه مهم سازمان سنجش در آزمون ۱۴۰۲


مدیرکل سیاست‌گذاری حوزه آموزش و پژوهش شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد:

آغاز برنامه راهبری و نظارت بر مصوبه تغییرات کنکور/دو وظیفه مهم سازمان سنجش در آزمون ۱۴۰۲

 

مدیرکل سیاست‌گذاری حوزه آموزش و پژوهش شورای عالی انقلاب فرهنگی از آغاز برنامه راهبری و نظارت مصوبه تغییرات کنکور از سال ۱۴۰۲ در این شورا خبر داد و گفت: این شورا بر نحوه برگزاری آزمون نهایی و استاندارد با نظام تصحیح الکترونیک در آموزش و پرورش و نحوه برگزاری کنکور به صورت دو بار در سال و اعتبار داشتن نتیجه آن تا دو سال در سازمان سنجش نظارت و راهبری خواهد کرد.

دکتر جلال موسوی در پی ابلاغ مصوبه کنکور از سال ۱۴۰۲ که روز گذشته با امضای رئیس جمهور به منظور اجرایی شدن ابلاغ شد، در گفت‌وگو با ایسنا با تاکید بر این که این مصوبه که توسط بالاترین سطح یعنی قوه مجریه ابلاغ شده است، از سوی آموزش و پرورش و سازمان سنجش لازم الاجرا است، گفت:  مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در حکم قانون است و تمامی ارگان‌ها و نهادها و سازمان‌ها موظف به اجرای آن هستند و مصوبه شورا در خصوص تغییرات کنکور نیز این حکم را دارد، بنابراین اجرای آن از سال آینده قطعی است.

مدیر کل دفتر تدوین و راهبری اسناد و سیاست‌های آموزش و پژوهش ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با تاکید بر این‌که برنامه راهبری و نظارت بر اجرای مصوبه از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به زودی آغاز می‌شود، افزود: بخشی از بندهای مصوبه تکمیل و اصلاح موادی از سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی پس از پایان دوره متوسطه توسط وزارت آموزش و پرورش و بخشی از آن نیز توسط سازمان سنجش آموزش کشور باید اجرایی شود. در همین راستا شورای عالی انقلاب فرهنگی وظیفه راهبری و نظارت بر اجرای مصوبه را بر عهده دارد که به‌زودی آن را اجرایی خواهد کرد.                                                       

مدیرکل سیاست‌گذاری حوزه آموزش و پژوهش شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین کارهای آموزش و پرورش در راستای اجرای مصوبه فوق برگزاری آزمون نهایی و استاندارد با نظام تصحیح الکترونیک است. در این زمینه راهبری و نظارت‌های لازم برای اجرای هر چه بهتر آزمون استاندارد از سوی شورا انجام خواهد شد.

موسوی تصریح کرد: آزمون نهایی دانش‌آموزان باید با استاندارد لازم برگزار شود، در همین زمینه آموزش و پرورش موظف است آیین‌نامه اجرایی آن را تصویب و به منظور اطلاع داوطلبان از فرایند برگزاری آزمون ابلاغ کند تا آنها در جریان فرایند برگزاری آزمون قرار بگیرند.

وی همچنین ادامه داد: سازمان سنجش آموزش کشور نیز دو وظیفه اصلی را برای اجرای مصوبه اخیر شورا بر عهده دارد که یکی از این وظایف برگزاری کنکور به صورت دو بار در سال است و دوم این‌که نتایج این آزمون هم باید تا دو سال اعتبار داشته باشد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد: برای این که سازمان سنجش بتواند دو بار در سال آزمون برگزار کند و نتایج آن هم تا دو سال اعتبار داشته باشد، باید این آزمون از یکسری استانداردهای لازم برخوردار باشد و این طور نباشد که یک آزمون سخت و یک آزمون راحت برگزار شود و نمرات داوطلبان در دو آزمون متفاوت باشد که ما در این خصوص جلساتی را با سازمان سنجش آموزش کشور به‌زودی برگزار خواهیم کرد.

مدیرکل سیاست‌گذاری حوزه آموزش و پژوهش شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان خاطر نشان کرد: ما در راستای تصویب مصوبه و اصلاح موادی از سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی تا به حال جلساتی را با نمایندگان مجلس برگزار کردیم و این مصوبه دقیقا در راستای قانون مجلس که به حذف تدریجی کنکور اشاره می‌کند، تصویب شده است؛ بنابراین مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، روز گذشته آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی، رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی ماده واحده "تکمیل و اصلاح موادی از سیاست‌ها و ضوابط ساماندهی سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی(پس از پایان متوسطه)" مصوب ۱۵ تیرماه ۱۴۰۰ را که در جلسات ۸۵۵ و ۸۶۳ مورخ پنجم بهمن ماه ۱۴۰۰ و هفدهم خردادماه ۱۴۰۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است؛ برای اجرا ابلاغ کرد.

سهم نمره سابقه تحصیلی برای سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی در رشته‌های پرمتقاضی در سال تحصیلی ۱۴۰۲- ۱۴۰۳ فقط پایه دوازدهم به میزان ۴۰ درصد با تاثیر قطعی، برای سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۴ فقط پایه دوازدهم به میزان ۵۰ درصد با تاثیر قطعی، برای سال تحصیلی ۱۴۰۴ - ۱۴۰۵ فقط پایه یازدهم و دوازدهم به میزان۶۰ درصد با تاثیر قطعی و برای سال تحصیلی ۱۴۰۵ - ۱۴۰۶ و بعد از آن پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم به میزان ۶۰ درصد با تاثیر قطعی در نمره کل نهایی خواهد بود.

وزارت آموزش و پرورش نیز موظف است نسبت به ایجاد سوابق تحصیلی دانش‌آموزان اقدام کند، به گونه‌ای که برای سنجش و پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی از سال تحصیلی ۱۴۰۲- ۱۴۰۳ و به بعد همه فارغ‌التحصیلان دارای سوابق تحصیلی باشند.